Manganovi gomolji na Mangrtu
Lokacijski podatki
Poglej na:
Status
Objekt Manganovi gomolji na Mangrtu pod evidenčno številko 2742 vodi Register naravnih vrednot.
Pristojni zavod: ZRSVN OE Nova Gorica
Vir: Register naravnih vrednot
Ocena
Taksonomija o taksonomiji
Opis
Nahajališče manganovih gomoljev je jugozahodno od Mangarta, na Mangartskem sedlu, na nadmorski višini 1866 m. Vezano je na približno 25 cm debelo plast znotraj karbonatno-klastičnega razvoja.
Z imenom manganovi gomolji označujemo manganove in železove skorjaste konkrecije, ki so bile v postsedimentacijskem redukcijskem okolju v večji meri raztopljene in nadomeščene s piritom in/ali markazitom ter s kalcitom. Raztopljeni manganovi minerali so se v obliki dendritov ponovno odložili v razpokah talnih in krovninskih plasti.
Večina gomoljev je od obrobja proti jedru limonitizirana, zato se po svoji oranžno rjavi barvi dobro razlikujejo od svetlih apnencev v okolici. Povprečno v premeru dosegajo velikost od 2 do 3 cm. Prav tako se spreminja njihova sestava, pri čemer je bil v raziskanem vzorcu manganovega gomolja delež MnO 45 %, FeO 8 %, kremena 15 %, preostanek pa je pripadal mineralom glin.
Spletne povezave
Strokovne reference in viri
- Herlec, U., Vidrih, R. 2006: Manganova orudenja v Sloveniji. Mineralna bogastva Slovenije, Scopolia, suppl. 3, 119–124. Ljubljana. [COBISS-ID 519413]
- Ogorelec, B., Buser, S., Mišič, M. 2006: Manganovi gomolji v jurskem apnencu Južnih Alp Slovenije. Geologija 49-1, 69–84. Ljubljana. [COBISS-ID 5636866]
Avtor zapisa
Janko Čretnik (Zavod za gradbeništvo Slovenije), Mateja Golež (Zavod za gradbeništvo Slovenije)
Predlog citata
Čretnik, J.; Golež, M. 2010: Manganovi gomolji na Mangrtu. DEDI - digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://dedi.si/dediscina/451-manganovi-gomolji-na-mangrtu.