Frančiškanska cerkev
Lokacijski podatki
Poglej na:
Status
Objekt Frančiškanska cerkev pod evidenčno številko 1978 vodi Register nepremične kulturne dediščine.
Varstveni status: Odlok o razglasitvi cerkve Marijinega oznanjenja v Ljubljani za kulturni spomenik državnega pomena, Ur.l. RS, št. 99/2008-4208
Pristojni zavod: ZVKDS OE Ljubljana
Vir: Register nepremične kulturne dediščine
Ocena
Taksonomija o taksonomiji
Opis
Zgodnjebaročna župnijska cerkev stoji na Prešernovem trgu nasproti Tromostovja v Ljubljani. Sprva avguštinska, kasneje pa frančiškanska cerkev je prva zares baročna stavba v Ljubljani. Po naročilu barona Ruessensteina jo je postavil neznan arhitekt, ki je najbrž prišel iz Lombardije in je bil seznanjem z deli rimskega arhitekta Carla Maderne. Cerkvena ladja je tipična baročna dvorana s stranskimi kapelami, prezbiterij je enak širok in visok kot ladja in od nje ločen s slavolokom. V pazduhah ladje in prezbiterija sta postavljena zvonika. Kulistasto pročelje je tipično zgodnjebaročno: osrednji širši del je obdan z dvojimi pilastri, ožja stranska dela pa zaključujeta posamezna pilastra. Kapiteli spodnjega nadstropja so jonski, kapiteli zgornjega pa korintski. Prehod med širšim spodnjim in ožjim zgornjim delom zapolnjujejo volute. Os fasade je poudarjena s trikotnim zaključkom, oknom in portalom. V nišah kipi Boga Očeta, angela in Marije, ki so delo kiparja Paola Callala iz leta 1704, tvorijo motiv oznanjenja. Prvotno konkavno dvoramno stopnišče pred cerkvijo so v 18. stoletju predelali v triramno, v začetku 19. stoletja pa je dobilo današnjo obliko. Veliki oltar Marinijega oznanjenja je po letu 1738 izdelal v Ljubljani delujoči beneški kipar Francesco Robba, notranjščino je v letih 1845-55 poslikal Matevž Langus, obok ladje pa leta 1936 Matej Sternen.
Spletne povezave
Strokovne reference in viri
Avtor zapisa
Rebeka Vidrih (Oddelek za umetnostno zgodovino, Filozofska fakulteta, Univerza v Ljubljani)
Predlog citata
Vidrih, R. 2010: Frančiškanska cerkev. DEDI - digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://dedi.si/dediscina/79-franciskanska-cerkev.