Otlica – nahajališče fosilov
Lokacijski podatki
Poglej na:
Status
Objekt Otlica – nahajališče fosilov pod evidenčno številko 4500 vodi Register naravnih vrednot.
Pristojni zavod: ZRSVN OE Nova Gorica
Vir: Register naravnih vrednot
Ocena
Taksonomija o taksonomiji
Opis
Grebenski apnenec pri Otlici ima značilnosti notranjega bariernega grebena (za obširnejšo razlago o njem glej objekt Selovec). Med 5 in 10 km širok greben je bil sestavljen iz masivnih koral in je potekal vzporedno z zunanjim bariernim grebenom.
Grebenski apnenci na Trnovskem gozdu so nastajali v oxfordiju in kimmeridgiju (spodnji in srednji del zgornje jure), to je v času med 157 in 151 milijonov let pred sedanjostjo. Na koncu kimmeridgija je obsežni barierni greben odmrl. Poleg Otlice lahko ostanke tega grebena najdemo v bližnjem Selovcu, na Logaški planoti, v Čušperku in Predolah na zahodnem robu Radenskega polja, v Lučah in Drobniču v Suhu krajini ter v zaselku Frata v Čepovanskem dolu.
Strokovne reference in viri
- Turnšek, D. 1997: Mesozoic corals of Slovenia. Ljubljana. [COBISS-ID 71127040]
- Turnšek, D. 1972: Zgornjejurske korale iz južne Slovenije. Razpr. - Slov. akad. znan. umet., Razr. prirodosl. med. vede, Odd. prirodosl. vede 15, 145–265. Ljubljana. [COBISS-ID 7383597]
- Turnšek, D., Buser, S., Ogorelec, B. 1981: Un Upper Jurassic reef complex from Slovenia, Yugoslavia. European fossil reef models, V: TOOMEY, Donald Francis (ur.). SEPM Special Publication 30, 361–369. Tulsa. [COBISS-ID 556117]
Avtor zapisa
Dragica Turnšek (Paleontološki inštitut Ivana Rakovca, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti)
Predlog citata
Turnšek, D. 2010: Otlica – nahajališče fosilov. DEDI - digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://dedi.si/dediscina/447-otlica-nahajalisce-fosilov.