Raziskovalni projekt DEDI je v uspel na Javnem razpisu za spodbujanje raziskovalno razvojnih projektov razvoja e-vsebin in e-storitev v letih 2009 in 2010, ki sta ga junija razpisala Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo in Evropski sklad za regionalni razvoj.
Projekt bo trajal do 30. septembra naslednje leto, ko bo uporabnikom na voljo prva digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem - DEDI.
DEDI bo koristen pripomoček najširši javnosti. V obliki deditek bo uporabnikom ponujal kakovostne, verodostojne in kompleksne vsebine
na enem mestu.
Štiri vrste dediščine (nepremična, premična, živa kulturna ter naravna dediščina) bodo lahko pregledovali
v treh različnih okoljih
: v sklopu digitalne enciklopedije, v interaktivnem spletnem atlasu Geopedija ter v tri-razsežnostnem geografskem informacijskem sistemu Gaea+.
Poleg tega bo DEDI ponujal možnost dodajanja deditek ter tako spodbujal aktivno vključitev uporabnikov k soustvarjanju slovenske dediščine. To bo pomemben prispevek na področju aktiviranja civilne družbe pri gradnji nacionalne identitete. Uporabniki bodo lahko s svojimi predlogi in izkušnjami tvorno sodelovali pri izbiranju in določanju jutrišnje dediščine.
DEDi bo dediščino uporabnikom približal na svež in privlačen način, predvsem pa jo prikazal kot del vsakdana, ki mora biti dostopen. Šele nato ga lahko kot družba učikoviteje vključimo na področje izobraževanja, turizma, gospodarstva in okoljevarstva.
DEDI s seboj nosi tudi vzgojno-izobraževalno noto, saj bo prirejen tako, da fga bo brez težav možno vključiti v učne procese osnovnih šol. Boljše poznavanje dediščine pri mlajših generacijah, ki so v veliki meri oprte na splet, bo prineeslo tudi željo po ohranjanju in seveda ustvarjanju nove.
DEDI bo med drugim vključen tudi v
Europeano
in bo tudi njenim uporabnikom omogočala neposreden dostop do digitalnih objektov v sklopu slovenske enciklopedije.