DEDI II
V letu 2009 smo konzorcij nadgradili z večjim številom vsebinskih partnerjev (XLAB – koordinator, Sinergise, Hruška, ZRC SAZU, GIS, NUK, ZAG in FF), ki v sklopu prototipnega interdisciplinarnega razvojno-raziskovalnega projekta Razširitev enciklopedije naravne in kulturne dediščine na Slovenskem DEDI II nadaljuje z ustvarjanjem spletnega mesta.
DEDI II veliko pozornost namenja kategorizaciji in taksonomiji dediščine, ki bosta omogočili čim boljšo povezljivost različnih objektov dediščine ter umeščenost slehernega objekta v sistem dediščine. Prototipno spletno mesto, ki bo ponujalo kakovostne in verodostojne vsebine, povezovanja objektov kulturne in naravne dediščine, napredne načine pripovedovanja oz. pregledovanja objektov (nelinearne pripovedi) ter napredne načine predstavitve, bo predvidoma od februarja 2010 dostopno najširši javnosti. Le-ta bo vabljena k soustvarjanju in ocenjevanju ponujenih vsebin. Skladno s tem smo začetno geslo dopolnili v: Spoznaj! Ohrani! Ustvari!
V nadaljevanju želimo na temelju pilotnih rezultatov, rešitev in analiz izdelati spletno mesto, ki bo omogočilo udejanjanje poglavitnega cilja in srednjeročnega namena projekta: spletni dostop do jasno in smiselno urejenih digitalnih vsebin naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, izdelan v skladu z zahtevami stroke in dovolj premišljen, da bo omogočal preprosto in jasno uporabo - pregledovanje in evidentiranje oziroma dopolnjevanje zbirk naravne in kulturne dediščine- najširši javnosti ter s tem prispeval k prepoznavnosti in ohranjanju dediščine.
DEDI I - predhodnik DEDI II
Ideja za spletno mesto DEDI izhaja iz ugotovitve, da v Sloveniji na ravni sodobnih informacijskih in spletnih tehnologij nimamo enovite rešitve za dostopanje in pregledovanje bogate naravne in kulturne dediščine. Pri pregledu možnosti za vzpostavitev centralnega spletišča, ki bi vodilo do posameznih digitaliziranih zbirk smo ugotovili tudi, da je le-ta razdrobljena, težko dostopna za pregledovanje, v veliko primerih pa sploh ni digitalizirana oz. dostopna preko spleta. Javno dostopnost dediščine preko spleta smo razumeli kot nujo za prepoznavnost in ozaveščanje o pomenu ter ohranjanju dediščine.
Začetki projekta DEDI uradno segajo v leto 2008, ko je konzorcij štirih partnerjev (XLAB – koordinator, IMFM, NUK in Cosylab) razpis E-Vsebine E-Storitve prijavil prototipni interdisciplinarni razvojno-raziskovalni projekt »Enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem« in začel z delom. DEDI je izhajal iz vsebinskih zbirk Narodne in univerzitetne knjižnice, Parka Škocjanske jame ter podatkov Registra nepremične kulturne dediščine, ki jih vodi Direktorat za kulturno dediščino na Ministrstvu za kulturo, rezultat projekta pa je bila študija izvedljivosti in implementacija portala kulturne in naravne dediščine.
Projekt se je osredotočal na tri ključna področja:
(1) pridobivanje digitaliziranih podatkov od partnerjev (NUK, PŠJ);
(2) izdelava t.i. tehnološke platforme, v katero bomo vključevali čim več podatkov iz različnih virov in
(3) atraktiven prikaz podatkov.
Projekt je trajal 6 mesecev, njegov najpomembnejši vmesni rezultat pa je bilo prototipno spletno mesto, ki je omogočalo pregledovanje objektov naravne in kulturne dediščine, opremljenih z multimedijskimi vsebinami, hkrati pa tudi geolociranih tako v okviru Geopedie (2D) ter v okviru Geae+ (3D). Projekt je bil uspešno zaključen, tudi z vidika študije izvedljivosti – jasno je pokazal, da je v Sloveniji pomanjkanje ustreznih, strukturiranih in kakovostnih digitaliziranih vsebin (predvsem daljših opisov objektov dediščine in multimedijskega gradiva).