Gre za prvo digitalno večmedijsko predstavitev slovenske naravne in kulturne dediščine, ki bo preko spleta kar najširši javnosti na enem mestu ponudila verodostojne, kakovostne in kompleksne vsebine. Prva različica digitalne enciklopedije DEDI bo že od danes dostopna na spletni strani www.dedi.si, projekt pa bo širši javnosti podrobneje predstavljen ob svojem zaključku konec septembra 2010. Kot poudarja mag. Mateja Šmid Hribar, želi DEDI združiti vse vrste dediščine na enem mestu, saj se znanja o njih nedvomno in neločljivo prepletajo: »V DEDI-ju bomo lahko bodisi znotraj portala digitalne enciklopedije, bodisi v okviru sistemov GIS (Geopedia in GAEA+) brskali med vsemi štirimi vrstami dediščine (nepremična, premična in živa kulturna ter naravna dediščina). Najdeno bo moč naprej sestavljati v osebne tematske zbirke, uporabiti kot učni pripomoček, predstavitev za poslovnega partnerja... seveda v okviru predstavitve na portalu / enciklopediji DEDI. Bistvenega pomena je tudi sodelovanje javnosti, saj ugotavljamo, da obstaja velika želja po sodelovanju - s klikom bo moč na primer ugotoviti, kaj v vaši neposredni okolici spada med dediščino, nakar bo možno opis objekta tudi dopolniti z lastnimi fotografijami oziroma zvočnimi in video posnetki. Skratka, DEDI bo ponudil: branje, gledanje, poslušanje naravne in kulturne dediščine od vsepovsod, kjer imate na voljo spletno povezavo.«
Trenutno DEDI zajema 100 objektov dediščine, ob koncu sofinanciranja
projekta, ki bo predvidoma konec septembra 2010, bo v enciklopediji
celovito predstavljenih približno 350 objektov. Poleg uradnih objektov dediščine bodo v DEDI-ju predstavljeni tudi objekti nekdanje dediščine (registrirani objekti dediščine, ki danes ne obstajajo več; recimo padlo drevo, podrta hiša, izumrle rastlinske in živalske vrste) in jutrišnje dediščine (objekti, ki lahko dediščina postanejo v prihodnosti). Vodja projekta DEDI II dr. Daniel Vladušič razlaga, da bo DEDI najprej v okviru konzorcija, kasneje pa tudi širši javnosti, omogočil, da osnovne objekte dediščine povežejo v zgodbo - virtualno ekspedicijo. »Pri tem velja poudariti, da je takšen pristop kot naročen za različne poglede na objekte dediščine, oziroma da bo pristop omogočal izjemne in celovite poglede na posamezne objekte, ki jih bo moč umestiti tudi v širši kontekst. Tovrstna predstavitev je zelo uporabna tudi za predstavitve parkov in zavarovanih območij, kjer se prepletajo številni objekti naravne in kulturne dediščine. Iz osnovnih opisov dediščine lahko sestavimo tudi učno lekcijo ali pa načrtujemo prijeten nedeljski izlet,« pravi Vladušič.
Z današnjim dnem si lahko širša javnost na spletni strani www.dedi.si že ogleda prvo beta različico DEDI-ja. Septembra letos pa bo na javni predstavitvi predstavljena tudi, v okviru sofinanciranja, končna različica portala, v kateri bodo vnešeni pilotni objekti in bo dostopna najširšemu številu uporabnikov.
Predstavitve treh govorcev:
Sporočilo za javnost je v celoti dostopno tule: