Arheološko najdišče Okljuk pri Pustem Gradcu
Lokacijski podatki
Poglej na:
Status
Objekt Arheološko najdišče Okljuk pri Pustem Gradcu pod evidenčno številko 7159 vodi Register nepremične kulturne dediščine.
Pristojni zavod: ZVKDS OE Novo mesto
Vir: Register nepremične kulturne dediščine
Ocena
Taksonomija o taksonomiji
Opis
Lahinja naredi pri Pustem Gradcu skoraj krožni okljuk. Teren znotraj okljuka se od obal proti notranjosti postopoma dviguje. Na najvišji točki stoji podružnična cerkev Vseh svetnikov s pokopališčem. Pri obdelovanju zemlje in izkopu jam za grobove so naleteli na številne arheološke predmete, ki pričajo, da je bil naravno zavarovan polotok obljuden v različnih obdobjih. Vhod v naselje lahko pričakujemo na mestu, kjer se pentlja Lahinje skoraj združi.
Naselje do sedaj še ni bilo sistematično raziskovano, naključne najdbe (odlomki kamnitih sekir, kosi keramike, kovinski predmeti, novci) pa dopuščajo sklep, da je bilo obljudeno v bakreni, bronasti in rimski dobi ter v srednjem veku. Na verjetno poselitev v starejši železni dobi kaže gomilno grobišče pri Velikem Nerajcu.
Najdbe z Okljuka hranita Narodni muzej Slovenije v Ljubljani in Belokranjski muzej v Metliki.
Strokovne reference in viri
- Dular, J. 1985: Topografsko področje XI (Bela krajina). Arheološka topografija Slovenije, 67-68. Ljubljana. [COBISS-ID 20252929]
- Šinkovec, I. 1995: Katalog posmeznih kovinskih najdb bakrene in bronaste dobe. V: Depojske in posamezne kovinske najdbe bakrene in bronaste dobe na Slovenskem, Katalogi in monografije 29, 86-87. Ljubljana. [COBISS-ID 61799680]
- Šmid, W. 1909: Die Bronzezeit in Krain. Carniola 2, 127-128. Laibach.
Avtor zapisa
Primož Pavlin (Inštitut za arheologijo, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti)
Predlog citata
Pavlin, P. 2010: Arheološko najdišče Okljuk pri Pustem Gradcu. DEDI - digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://dedi.si/dediscina/159-arheolosko-najdisce-okljuk-pri-pustem-gradcu.