Bakrenodobni voz z Ljubljanskega barja
Lokacijski podatki
Najdišče: Stare gmajne
Poglej na:
Hrani: Mestni muzej Ljubljana
Poglej na:
Status
Pristojni muzej/ustanova: Mestni muzej Ljubljana
Ocena
Taksonomija o taksonomiji
Opis
Pri dokumentiranju in vzorčenju arheološkega lesa v drenažnih jarkih na kolišču Stare gmajne na jugozahodnem delu Ljubljanskega barja sta bila spomladi leta 2002 odkrita tudi kolo in os voza.
Delno ohranjeno kolo, premera 72 cm, je izdelano iz jesenovega lesa. Sestavljeno je iz dveh do 6 cm debelih plošč, ki sta povezani s štirimi prečnimi hrastovimi letvami, ki tičijo v 2 cm globokih utorih trapezastega preseka. Luknji na stičnih robovih plošč kažeta ali na dodatno utrditev ali na popravilo, verjetno z vrvjo, ki pa se ni ohranila. V sredini kolesa je pesto pravokotne oblike.
Os, dolga 124 cm, je ohranjena v celoti. Izdelana je iz hrastovine. Na obeh koncih ima razčlenjeni okrogli odebelitvi z zaključkoma pravokotnega preseka, ki se ujemata z odprtino v sredini kolesa. V zaključkih so zagozde, ki so preprečevale, da bi se kolo snelo z osi. Med vožnjo sta se torej hkrati vrtela tako kolo kot os, po čemer lahko sklepamo, da je bilo vozilo enoosno. Izbor različnih vrst lesa za posamezne dele in tehnični detajli izdelave govorijo, da je voz izdelal bakrenodobni kolar, ki se je dobro spoznal na svojo obrt. Najbližje primerjave za tak tip voza so znane iz neolitskih naselij v Švici in jugozahodni Nemčiji.
Kolo in os sta s pomočjo radiokarbonske metode datirana v drugo polovico 4. tisočletja pr. n. št., kar ju uvršča med najstarejše tovrstne najdbe, ne le v evropskem, temveč tudi svetovnem merilu.
Zanimivost
Jeseni 2008 je Pošta Slovenije v seriji Arheološke najdbe izdala blok z znamko za 0,92 evra, na katerem sta upodobljena kolo in rekonstrukcija voza s Starih gmajn (Bilten. Pošta Slovenije 73, 2008, 22–23).
Strokovne reference in viri
- Velušček, A. 2002: Ostanki eneolitskega voza z Ljubljanskega barja. Arheološki vestnik 53, 51-57. Ljubljana.
- Velušček, A. 2002: Ein Rad mit Achse aus dem Laibacher Moor. V: Königen, J. (ur.) Schleife, Schlitten, Rad und Wagen: zur Frage früher Transportmittel nördlich der Alpen (Hemmenhofener Skripte 3, 38-42. Freiburg i. Br.. [COBISS-ID 20028205]
- Velušček, A., Čufar, K., Zupančič, M. 2009: Prazgodovinsko leseno kolo z osjo s kolišča Stare gmajne na Ljubljanskem barju. V: Velušček, Anton (ur.) Koliščarska naselbina Stare gmajne in njen čas : Ljubljansko barje v 2. polovici 4. tisočletja pr. Kr., Opera Instituti Archaeologici Sloveniae 16, 197-222. Ljubljana. [COBISS-ID 247569152]
Avtor zapisa
Primož Pavlin (Inštitut za arheologijo, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti)
Predlog citata
Pavlin, P. 2010: Bakrenodobni voz z Ljubljanskega barja. DEDI - digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://dedi.si/dediscina/82-bakrenodobni-voz-z-ljubljanskega-barja.