Novice in obvestila
Hitre povezave
- Info
Na kratko o dediščini
Dediščina je nekaj, kar je privzeto od prednikov (ali nastalo v sedanjosti) in namenjeno prihodnjim rodovom (Anko, 2008). Konvencija o varstvu svetovne kulturne in naravne dediščine (Pariz, 1972), katere podpisnica je tudi Slovenija, v svojem 4. členu nalaga vsem podpisnikom konvencije, da zagotavljajo identifikacijo, varstvo, ohranjanje, predstavljanje in prenašanje naravne in kulturne dediščine prihodnjim rodovom. Na državni ravni varstvo dediščine podrobneje urejata Zakon o ohranjanju narave (1999) in Zakon o varstvu kulturne dediščine (2008).
Izstopajoči deli narave, lepi, slikoviti, posebni, so bili do uvedbe Zakona o varstvu okolja (1993) poimenovani kot naravne lepote, naravne znamenitosti, naravne redkosti, naravna dediščina (Berginc s sod. 2007). Pojem naravne vrednote, ki ga je uvedel Zakon o varstvu okolja in kasneje povzel tudi Zakon o ohranjanju narave, je nadomestil pojem naravna dediščina, ki ima svoj izvor v že omenjeni konvenciji.
Zakon o varstvu kulturne dediščine pravi v svojem 1. členu, da so kulturna dediščina dobrine, podedovane iz preteklosti, ki jih Slovenke in Slovenci, pripadnice in pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti in romske skupnosti, ter drugi državljanke in državljani Republike Slovenije opredeljujejo kot odsev in izraz svojih vrednot, identitet, verskih in drugih prepričanj, znanj in tradicij. Dediščina vključuje vidike okolja, ki izhajajo iz medsebojnega vplivanja med ljudmi in prostorom skozi čas. Kulturna dediščina se deli na materialno in živo dediščino. Materialno dediščino sestavljata premična in nepremična dediščina.
V registrih naravne in kulturne dediščine na Slovenskem obstajajo štiri vrste dediščine: nepremična dediščina, premična dediščina, živa kulturna dediščina in naravna dediščina (oz. naravne vrednote). S klikom na enciklopedijo DEDI prvič na enem mestu lahko pregledujete vse štiri vrste dediščine in to v treh različnih okoljih! Objekte dediščine lahko združujete v tematske sklope - zgodbe v prostoru in času.
Uporabljena literatura in viri
Anko, B. Ljubljansko barje kot naravna dediščina. V: Ljubljansko barje (Pavšič J. ur.). Ljubljana, Društvo Slovenska matica, 2008, str.178-190.
Berginc, M., Kremesec-Jevšenak, J., Vidic, J. Sistem varstva narave v Sloveniji. Ljubljana, MOP, 2007.
Zakon o ohranjanju narave (Uradni list RS, št.56/99)
zakon o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št.16/08)
Zakon o ratifikaciji konvencije o varstvu svetovne kulturne in naravne dediščine (Pariz, 1972). P.R. 344 Ur. l. SFRJ 56, 1947.
Zakon o varstvu okolja (Uradni list RS, št.41/04)