Vila Rafut
Lokacijski podatki
Poglej na:
Status
Objekt Vila Rafut pod evidenčno številko 7917 vodi Register nepremične kulturne dediščine.
Varstveni status: Odlok o razglasitvi Rafutskega parka z vilo za kulturni spomenik lokalnega pomena, Uradne objave (OKO), št. 21/2003-100, Ur.l. RS, št. 52/2004-2505
Pristojni zavod: ZVKDS OE Nova Gorica
Vir: Register nepremične kulturne dediščine
Ocena
Opis
Vila Rafut stoji na pobočju Kostanjevice, vzpetine med Rožno Dolino in Novo Gorico. Tik ob Konstavnjeviški cesti stoji vstopni objekt. Od vstopnega objekta do vile je skozi botanični vrt speljana zavita pot.
Arhitekt vile in parka je Anton Laščak (1856-1946) iz Gorice, ki je veliko delal v Aleksandriji in Kairu, kjer je prišel v stik z orientalsko arhitekturo in verjetno dobil navdih za vilo Rafut.
Zgradbi sta posebni zaradi arhitekturnih značilnosti in njune zanimive zgodovine, z gradbeniškega vidika pa izrazitih tehnoloških posebnosti v primerjavi z ostalim slovenskim gradbenim fondom iz tega obdobja ni. Zaradi visokega standarda objektov so dimenzije oz. razpetine v notranjih prostorih večje kot običajno.
Vila in vhodni objekt sta zidani zgradbi iz opečnatih zidakov normalnega formata s klasično zidarsko zvezo, le vilin vhodni portal je zgrajen iz betonskih zidakov. Zidovje je nearmirano (navadno) z vodoravnimi potresnimi zidnimi vezmi. V objektih lahko zasledimo kar tri tehnologije stropnih konstrukcij – armiranobetonske stropne plošče, lesene stropove in sovprežne stropove, ki so sestavljeni iz betonske plošče na valjanih jeklenih nosilcih.
Razgledni stolp, ki je del vile, je v celoti zidan, etažni podesti pa so iz betonskih plošč. Višina stolpa je več kot 26 m, kar je glede na tehnologijo nosilne konstrukcije in seizmičnost področja veliko. Streha stolpa je armiranobetonska kupola z zunanjim premerom približno tri metre.
Glede na burno zgodovino objektov in dejstva, da sta preživela potrese v Furlaniji in Posočju, ki so se zgodili v letih 1976, 1988 in 2004, je stanje objektov slabo, njuna potresna ranljivost pa velika, zato je v projektu prenove predvideno temeljito ojačanje nosilne konstrukcije.
Spletne povezave
Strokovne reference in viri
- Direktorat kulturne dediščine. 2010: Register nepremične kulturne dediščine. spletni vir. -.
- Gams, M., Lutman, M. 2008: 1. Poročilo št. P 544/08-650-1 o pregledu in preiskavah nosilne konstrukcije ter analizi nosilnosti in potresne odpornosti stavbe vile Rafut in vstopnega objekta v Novi Gorici s smernicami za potrebne ukrepe. Elaborat. Ljubljana, Zavod za gradbeništvo Slovenije. [COBISS-ID 1479783]
- Mamić, T. 2008: Speča lepotica se prebuja. Primorske novice, 27, 2.2.2008. -.
Opombe
Opisana je le vila. Botanični vrt, v katerem je vila, je tudi del dediščine.
Avtor zapisa
Matija Gams (Zavod za gradbeništvo Slovenije), Miha Tomaževič (Zavod za gradbeništvo Slovenije)
Predlog citata
Gams, M.; Tomaževič, M. 2010: Vila Rafut. DEDI - digitalna enciklopedija naravne in kulturne dediščine na Slovenskem, http://dedi.si/dediscina/286-vila-rafut.